کمپین هم صحبتی

هم‌صحبتی با کودکان مغز، تفکر و تخیل آنها را به چالش می کشاند. با گفتگو ،کودک سعی می‌کند برای آنچه در ذهن خود دارد ساختاری تعریف کند، آن را به زبان بیاورد و با دنیای بیرون ارتباط مناسبی برقرار کند. اولین کلماتی که کودکان یاد می‌گیرند همان کلماتی است که از والدین می‌شنوند، با همین کلمات است که می‌توانند با اطرافیان ارتباط برقرار کنند و برای خواندن و نوشتن آماده شوند.علاوه بر این مطالعات مبین آن است که از منظر اجتماعی، تربیت با کیفیت در سال‌های اولیه زندگی بر ساحت رشد اجتماعی عاطفی و رفتاري افراد تاثیرات مثبت و ماندگاری دارد. کودکان از قبل از شش ماهگی علاقه‌مند به کشف محیط اطراف هستند، آن‌ها به چهره‌های اطرافیان و اجزا صورت‌شان دقت می‌کنند و شروع به کشف صداها و پاسخگویی به آن‌ها می‌کنند، خوب گوش دادن به آنها شیوه‌های گفتگوی دوطرفه را می‌آموزد و این خود نشان‌دهنده این واقعیت است که صحبت‌کردن با کودکان تا چه اندازه در پرورش خلاقیت و تصویرسازی ذهنی و مهارت‌های فکری آنها نقش دارد . “هم صحبتی” زمینه رشد زبانی کودکان را فراهم می‌کند و فرصتی استثنایی است که در آن والدین به هیچ ابزاری نیاز ندارند،کافی است موضوعی برای خود و فرزندانشان پیدا کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد که بیشترین سرعت رشد مغز انسان در 5 سال‌ نخست زندگی است. با توجه به این که 80% مغز کودکان تا سه سالگی شکل می‌گیرد و در ‌هر ثانیه 700 ارتباط عصبی (نورونی) در مغز شکل می‌گیرد، ارتباط کلامی در سال‌های نخست زندگی بسیار حائز اهمیت است. کودکان در سال‌های اول کودکی، در حال کشف دنیا از طریق حواس خود هستند.دقیق دیدن محیط اطراف و گفتگو درباره آنچه می‌بینند به آنها کمک می‌کند تا شگفتی رنگ‌ها و اشکال را تجربه کنند. نه تحصیلات پدرو مادرها و نه سطح درآمدی خانواده‌هاست که موجب رشد کودکان می‌شود، بلکه میزان و کیفیت صحبت و کتاب‌خوانی با کودکان باعث موفقیت تحصیلی و کاری آنها می‌شود.

بر اساس آمار، کشور ما در آخرین آزمون بین المللی پرلز در سال 2011 که مربوط به سواد خواندن است و در کلاس چهارم دبستان برگزار می‌شود، شرایط بسیار نا‌مناسبی دارد. در این آزمون ایران از میان 45 کشور دنیا در مرتبه 38 قرار دارد و این لزوم توجه بیشتر به موضوع گفتگو و هم‌صحبتی با کودکان را نشان می‌دهد.

به منظور دستیابی به ارتقای کیفیت و بهره‌وری فضای رشد کودک و افزایش کیفیت تعامل و ارتباط با او کمپینهای هم‌صحبتی در دیاری‌نو برگزار می‌شوند.در این کمپین هدفهایی چون حساس‌سازی و افزایش آگاهی عمومی از تاثیر هم‌صحبتی با کودکان بر رشد مغزی آنها،فرصت تجربه عملی و امکان الهام‌گیری والدین از موضوعات و روش‌های ساده برای هم‌صحبتی با کودکان،توجه مسئولان و سیاست‌گذاران شهر به رشد کلامی کودکان،توزیع و فروش محصولات مرتبط با هم‌صحبتی در قالب کتاب، کتاب صوتی و ارائه گزارش و ارزیابی طرح به عنوان الگو به مراجع ذیربط پی‌گیری می‌شود.