زرند کرمان اولین شهر ایرانیست که به دیاری‌نو پیوسته است،شهرهای دیگری در راهند…

دیاری‌نو شهری است که در آن همه چیز دست به دست هم داده تا یکایک افراد از زاویه نگاه کودکان به شهر بنگرند. در شهرهایی که به دیاری‌نو می‌پیوندند، رنگ شهر با کمک همه دیگرگونه می‌شود و این دگرگونی سبب بهتر شدن حال همه افراد می‌شود. کودکان، پدرها و مادرهایشان، مربیان مهدهای کودک، مهدها و مدرسه‌ها، شهردار و دیگر مسئولین، همه و همه تلاش می‌کنند تا چهره شهر را متحول کنند.

این تحول علاوه بر آوردن شادی و نشاط به گوشه گوشه شهر، می‌تواند کیفیت بیشتری را برای زندگی همه به همراه داشته باشد. شهر زرند کرمان اولین شهری است که پروژه دیاری‌نو به مدت چهار سال در آن اجرا شده است. شهری که حالا نه تنها کودکان در آن مهم هستند، بلکه همه شهر دست در دست هم برای بالارفتن کیفیت زندگی تلاش می‌کنند. اکنون شهر، خود به استقبال رویدادهای انسان‌آفرین می‌رود. در زرند کرمان هم با کودکان کار کرده‌ایم، هم پدرو مادرهایشان و هم هر کسی و هر چیزی که ممکن است با کودکان تعامل داشته باشد. چرا که تحقیقات نشان داده است اگر کودکان در سنین زیر شش سال فرصت های تعاملی خوبی در اختیار داشته باشند، ماندگاری تجربه و یادگیری‌شان بارها بیشتر از کسی است که در بزرگسالی آموزشی را دریافت کند. این کودکان توانمندتر شده و در آینده در جایگاه‌های شغلی بهتری قرار گرفته و از زندگی با کیفیت بالاتری را برای خود و دیگران رقم می‌زنند.

اکنون وقتی از دیاری‌نو سخن به میان می‌آید، کمتر از ایده‌آل‌ها و رویاهایمان حرف زده و می‌توانیم به اتفاق‌ها و واقعیت‌هایی که در زرند رخ داده است اشاره کنیم. مسیری که آن روزها بسیار پرپیچ‌وخم بود و پیمودن آن سخت می‌نمود این روزها با وجود دستاوردهای قابل لمس اجرای دیاری‌نو در زرند فراخواننده شده است. در آن دوران وقتی جلسه‌ای در شهرداری یا یکی از سازمان های مرتبط شهر برگزار می کردیم زمان زیادی لازم بود تا بگوییم که در شهر دوستدار کودک رخدادها فراتر می روند و کودکان نظاره‌گر صرف نیستند، بلکه کودکان نیز شهروند فعال بوده، بازی می‌سازند و بازی می‌کنند، هنرشان را به رخ شهر می کشند. هرچند زرند، شروع و پیشرو این فعالیت ها بود ولی پتانسیل تحقق رویاهای کودکی در جای‌جای کشور عزیزمان وجود دارد.

دیدنی ها می توانید از آنچه در زرند، دیاری نو رخ داده است بیشتر مطلع شوید.